Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kapela, která se v Praze mihla coby celkem překvapivý doprovod THE DILLINGER ESCAPE PLAN, přichází po šesti letech s albem, kterým se chce hlavně vyjádřit k současnému stavu světa. Stejně jako na každé další své nahrávce se tentokráte snaží vyvážit prvky postrocku, elektroniky a orchestrálních samplů. Ty hrají na albu „No Feeling Is Final“ velmi výraznou roli a dá se říci, že právě smyčcové a klavírní motivy táhnou celou desku vpřed. Tvoří základ všem důležitým hudebním obloukům. Právě díky nim znějí MAYBESHEWILL mnohem více jako soundtrack k nějakému velkolepému filmu. Kapele se daří tvarovat epické melodie, kde se proplétá i několik houslových motivů najednou, a do toho ještě na pozadí zurčí klavír.
Monumentálností melancholických a někdy i velmi dramatických aranží se snaží upoutat pozornost na témata, která chtějí vtisknout do DNA aktuálního alba. Ekologická linka se tu doplňuje s apatií lidstva řešit konstruktivně problémy planety, jež se podle postrockerů z Leicesteru potácí na hranici katastrofy. Snaží se nezdvihat jen varovný prst, ale doprovodit ho i poselstvím solidarity a naděje v budoucnost, která se bude snažit napravit minulé křivdy. Je neuvěřitelné, jak moc se jim tyto postoje daří do své hudby promítnout. Ano, dělají to z mého pohledu příliš rozmáchlými hudebními gesty, které někdy stojí na samé hranici klišé, ale současně se jim daří napěchovat všechny svoje myšlenky do ryze instrumentálních aranží. Pokud by se jejich koncert spojil s velkou projekcí, která bude tématizovat přírodní motivy a konflikt člověka se Zemí, šlo by zcela jistě o velmi silný zážitek.
Deset skladeb alba spájí postrockový základ s výpravností mnoha dalších nástrojů. Tato fúze funguje přirozeně a se značnou dávkou talentu, jaký jsem už dlouho v podobném crossoveru neslyšel. Z alba „No Feeling Is Final“ čiší existenciální fatalismus a současně i krása této pochmurné melancholie. Děje se tak s velkou dávkou majestátnosti a velkorysosti. MAYBESHEWILL současně kráčí cestou, kterou lze pokládat za velmi přístupnou. Pro milovníky instrumentálního epického postrocku, kterým GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR připadají příliš alternativní nebo neuchopitelní, představuje „No Feeling Is Final“ kolekci zručně poskládaných melodií, které dokáží drtit emoce. Dá se říci, že je to výhoda i nevýhoda v jednom. Určitě se tak k desce dostane více lidí, současně je ale jisté, že hudebním nerdům bude připadat lehce klišovitá a málo odvážná.
1. We've Arrived at the Burning Building
2. Zarah
3. Complicity
4. Invincible Summer
5. The Weight of Light
6. Refuturing
7. Green Unpleasant Land
8. Even Tide
9. The Last Hours
10. Tomorrow
Diskografie
No Feeling Is Final (2021) Fair Youth (2014) I Was Here For a Moment, Then I Was Gone (2011) Sing the Word Hope in Four-Part Harmony (2009) Not for Want of Trying (2008)
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.